Zobrazeno 1–12 z 41 výsledků

The Wheels on the Bus go Round and Round

279,00

Populární písničky v inovativní knize. Včetně CD. Oblíbené u miminek, batolat i předškoláků.

 

Ilustrace: Annie Kubler
Věk: 0-5 let
Formát: CD a kniha
Rozměry: 158 x 160 mm
Vydavatel: Child´s Play International Ltd

 

Další knihy pro děti 3+

 

 

We’re Going on a Bear Hunt with CD

319,00

Pro statečné lovce a milovníky medvědů, čtěte opravdu nahlas!

Sledujte a zapojte se do vzrušující cesty za medvědem, sledujte odvážnou rodinu, když se plazí trávou, brodí se řekou, čvachtají blátem při hledání medvěda. Jaké překvapení je čeká v jeskyni na druhé straně temného lesa?

Autor: Michael Rosen
Věk: 3+
Formát: Brožovaná, 40 stran
Rozměry: 24,0 x 27,0 cm
Vydavatel: Walker Books Ltd

 

Další knihy pro děti od 3-5 let

 

Cars 2-Read Along Storybook

199,00

 

Vychutnejte si dobrodružství Bleska Mc. Queena a  Cars 2.  Kniha a CD.

Autor: Disney Book Group
Ilustrace: Disney Storybook Art Team
Věk: 6-8
Formát: Book  and CD | 32 pages
Rozměry: 198 x 205 mm
Vydavatel: Hyperion

 

 Další knihy pro děti od 6-8 let

A Christmas Carol w CD

279,00

 

Klasický příběh Charlese Dickense. Ebenezer Scrooge je starodávný muž, který nenávidí všechno – dokonce i Vánoce! Ale když ho jednou navštíví na Štědrý večer tři duchové, Scrooge se vydá na cestu do minulosti, přítomnosti a budoucnosti, která ho navždy změní.
Audio CD obsahuje dramatickou nahrávku s hudbou a zvukovými efekty, po němž následuje přečtená verze s výzvami k otočení stránky.

Autor : Lesley Sims
Věk: 7+
Formát: Kniha a CD | 64 stran
Rozměry 134 x 196 mm
Vydavatel: Usborne Publishing Ltd

 

 Další knihy pro děti od 6-8 let

Little Red Riding Hood

279,00

Výrobce: Barefoot Books

Maminka varovala Červenou Karkulku, aby šla rovnou k babičce, ale když potká cestou vlka, nevidí důvod, proč by se s ním nezapovídala. Děti se brzo zapojí do refrénu – Babicko, proč máš tak velké oči? Krásné detailní ilustrace dokreslují postavy a tmavý tajemný les.

Little Red Riding Hood’s mother warns her to go straight to Granny’s, but when she meets a handsome gray wolf along the way, she doesn’t see the harm in stopping for a chat. Children will Relish joining in on the familiar refrain: „What big eyes you have, Granny!“ Finely detailed paintings create an enticing world of quirky characters in a dark and mysterious forest.

 

Peter Pan

199,00

Disney Read Along w/CD

Prolet´te se do ZeměNezemě s Wendy, Petrem a Zvonilkou!  Příběh na CD obsahuje nejen doslovný příběh, ale i zvukové efekty.

Fly to Never Land with Peter, Wendy, and Tinker Bell! This retelling of the beloved Disney film features thrilling sound effects, word-for-word narration, and real character voices! Readers can follow along as Wendy and her brothers meet the Lost Boys, experience fairy magic, and battle the evil pirate Captain Hook. This book-and-CD set is packed with fun and adventure.

Frozen

199,00

Disney Read-along storybook and CD

Příběh sester Anny a Elsy…dvě rozdílné sestry, které k sobě v tomto příběhu najdou cestu zpět…již tradiční novodobá pohádka.  Příběh na CD obsahuje nejen doslovný text, ale i zvukové efekty..

Fearless optimist Anna sets off on an epic journey-teaming up with rugged mountain man Kristoff and his loyal reindeer Sven-to find her sister Elsa, whose icy powers have trapped the kingdom of Arendelle in eternal winter. Encountering Everest-like conditions, mystical trolls, and a hilarious snowman named Olaf, Anna and Kristoff battle the elements in a race to save the kingdom. Based on the Disney film, Frozen, this exciting storybook-and-CD set features thrilling sound effects, word-for-word narration, and original movie voices!

The Real Princess

279,00

A Mathematical Tale

 

Barefoot Books

Procvičte si počítání při klasické pohádkce „Princezna na hrášku“.

Practice your maths skills while enjoying this quirky take on ‚The Princess and the Pea.‘ The King and Queen and their three sons are on the search for a real princess, but it is only the Queen who knows the secret. After the story, there is an opportunity for readers to test their counting skills with fun number games. Book with CD edition includes story read by actress Juliet Stevenson.

My friend ROBOT!

279,00

Barefoot Books

Píseń na CD, která je doplněna krásným textem a ilustracemi -tentokráte technického zameření a v hlavní roli: ROBOT!

 

NEW! The STEM singalong that young makers will love.

Join a diverse group of budding minds and their friend Robot as they work together to build a tree house! Designed to ignite interest in STEM – the integration of science, technology, engineering and math – this fact-packed singalong introduces kids to:
– Simple machines like wedges, wagons, screws, and hammers
– Social-emotional concepts like empathy and teamwork, taking initiative, following steps, and the joy of creativity
– The basics of robotics and programming with 6 pages of notes – including a programming game!

For even more fun, sing and dance along with the animated singalong video on the included CD! Norma Jean Wright’s powerful vocals make this revamp of „London Bridge is Falling Down“ a dynamic delight.

„STEM content on simple machines and robotics meets play and compassion. . . a friend to STEM elementary educators“ –Kirkus Reviews

the tear thief

279,00

Barefoot books.

Každou noc mezi večeří a spánkem, zloděj slz obchází domovy dětí a do svého nepropustného vaku ukládá slzy všech smutných dětí.  A co s nimi dělá?  CD je skvělým bonusem k tomuto magickému příběhu.

Each night, in the hours between supper and bedtime, the Tear Thief carries her waterproof, silvery sack as she steals the tears of every child who cries. But what does she do with all those tears? This warm, poignant, and beautifully illustrated story offers a thought-provoking message and a starting point to share children’s emotional experiences. Book with CD edition features narration by Juliet Stevenson.

The Adventures of Achilles

999,00

Barefoot Books  – sběratelský kus (již není nikde k sehnání), collectible (hard to find)

 

Achilles is the son of a king and a goddess and also the best warrior in Greece. So when Prince Paris claims Helen from a Greek King, and Troy declares war, everyone knows that Achilles will be vital to the Greek cause. With the help of the gods, can young Achilles lead his fellow countrymen to victory against the Trojans? Includes two full-length CDs narrated by the authors.

Sale!

The Faery´s Gift

599,00 379,00

Barefoot Books

Irská lidové pohádka o dřevorubce, který zachrání malou vílu a na oplátku si může něco přát.  CD s pohádkou je přílohou.

In this heartwarming Irish fairy tale, a woodcutter is given a wish as a reward for saving the life of a small faery. The woodcutter faces a dilemma: how can he use the wish in a way that will help all members of his family and change all of their lives for the better? Includes storytime CD read by actress Niamh Cusack.