Zobrazení 1–12 z 20 výsledků

The Adventures of Achilles

999,00

Barefoot Books  – sběratelský kus (již není nikde k sehnání), collectible (hard to find)

 

Achilles is the son of a king and a goddess and also the best warrior in Greece. So when Prince Paris claims Helen from a Greek King, and Troy declares war, everyone knows that Achilles will be vital to the Greek cause. With the help of the gods, can young Achilles lead his fellow countrymen to victory against the Trojans? Includes two full-length CDs narrated by the authors.

Sale!

The Faery´s Gift

599,00 379,00

Barefoot Books

Irská lidové pohádka o dřevorubce, který zachrání malou vílu a na oplátku si může něco přát.  CD s pohádkou je přílohou.

In this heartwarming Irish fairy tale, a woodcutter is given a wish as a reward for saving the life of a small faery. The woodcutter faces a dilemma: how can he use the wish in a way that will help all members of his family and change all of their lives for the better? Includes storytime CD read by actress Niamh Cusack.

Bear About Town

199,00

Výrobce:  Barefoot Books

Projďete se s medvědem a objevte různé práce a krajiny.  Rýmovaný text, dny v týdnu, atd.  Ideální pro předškolní věk.

Walk down to town with Bear and discover all the different businesses and settings. The rhyming text teaches days of the week, and is complemented by a full-spread map of the town at the end.

Sale!

The Mountains of Tibet

439,00 319,00
Sale!

Online kurz angličtiny

2800,00 2520,00

English With Kids   http://anglickysdetmi.cz

Zážitková angličtina s prvky Montessori, tvořením, zpíváním a hrami pro děti. Podporujeme vstřebávání angličtiny i při běžných denních aktivitách, tak aby se děti s jazykem seznamovaly přirozeně, a abychom my dospělí průvodci vlastně nepotřebovali na angličtinu ani čas navíc.

POZNÁVÁNÍ ANGLIČTINY PŘIROZENĚ, SMYSLUPLNĚ A S RESPEKTEM K ZÁJMŮM DĚTÍ

Neomezený přistup k 90 minutám instruktážních videí a souhrnných tiskovin. Možnost ukázkové hodiny zdarma!

Ke každému prémiovému kurzu si vyberte dárek a zpestření letního programu s angličtinou, která děti opravdu baví, je zajištěno!

Na této cestě můžete snadno procvičovat a zlepšovat i svoje znalosti a růst tak společně s dětmi.

Do kurzu se přihlásíte přes tyto stránky http://anglickysdetmi.cz

Při uplatnění kupónu získáte výše uvedenou slevu ve výši 10% z celkové ceny. Do okénka pro při objednávce napište anglickeknizkyprodeti

Všem kdo o podpoře angličtiny u malých dětí uvažujete držím palce a opravdu to stojí za to!

 

In English With Kids courses you will learn how to introduce English as a second language to children effectively in a natural and fun way. In the learning materials you will find the most effective parent like approach based on the Montessori principals. This powerful combination helps children easily develop their full potential in languages in early formative years.

We´re Sailing Down the Nile

279,00

Výrobce: Barefoot Books

Poplujte na mocné řece Nil a zažijte divy Egypta. Melodickou zrýmovanou pohádku doplňuje jedenáct stránek edukativních informací o starověkém Egyptě, bozích a bohyních, mapa a mnohem víc.

Set sail along the mighty Nile River to experience the wonders of Egypt. The lilting, rhyming story text is followed by eleven pages full of educational information about ancient Egypt, gods and goddesses, a helpful map, and much more.

Flags of the World Ultimate Sticker Book

199,00

Výrobce: DK

Všechny vlajky světa, které se umísťují do hezky provedených map.

Flags of the World are placed into maps.

Suprising Sharks

319,00

Find out what sharks are really like in this fun, informative picture book, part of the Nature Storybooks series.

The last word you want to hear when you’re swimming in the warm blue sea is „Shark!“ But most real sharks are not what you might expect. Some are no bigger than a chocolate bar, some have built-in fairy lights and most wouldn’t go near a human, even if you were wearing a sign saying „dinner“! So if you think all sharks are giant, man-eating killers, you’re in for a big surprise.

For readers aged: 5+

Where´s Wally? At Sea

239,00

Výrobce: Walker Books

Vhodné od 5ti let/recommend 5+

Wally is going on a splashing adventure out at sea. Join him (and don’t forget to pack a pen or pencil)!

Have fun playing puzzling puzzles and amazing activities with Wally and friends in this beach, boat and sea based book! Untangle fishing lines; solve a boat race riddle; match seaside silhouettes; track down pirate treasure on a map; join up words in a message in a bottle; colour and doodle an underwater scene; pair up fishing net sets and much, much more! Can you also discover the location of Wally’s lost shell? There are over 100 tremendous stickers and lots of extra things to find and do!

Where´s Wally? In Outer Space

239,00

Výrobce: Walker Books

Vhodné od 5ti let/recommend 5+

Wally is going on an incredible adventure in outer space. Join him (and don’t forget to pack a pen or pencil)!

Have fun solving crazy conundrums and amazing activities that are out of this world with Wally and friends! Play tangle line teasers, find your way out of a space race maze, unscramble muddled up words, crack alien codes, match and spot the differences in busy picture puzzles, get creative by colouring in, complete a planet hop game and much, much more! Can you also find Wally’s super special star? There are over 100 crazy cosmic stickers and lots of extra things to find and do!

Série Wally je plná dobrodružství, kdy je nutné mít při sobě tužku a propisku.  Hádanky, puzle, kódy, omalovánky a více…Vaše dítko se nudit nebude a mnoho se naučí :).Vždyt´ přece nejlepší učení je i zábava.

Seahorse:The Shyest Fish in the Sea

279,00

Výrobce: Walker Books

Ze série příroda.  Příběh o plachém mořském koníkovi, který je plný ilustrací, ale i faktů.  Kniha byla vytvořena s konzultacemi předního experta na mořské koníky z Plymouth Mořského Akvária, pana Colin Wellse. Informace se dají použít i pro školní projekty a aktivity.

Natural History Series.  Story about a shy seahorse…nice illustration, true facts as the story was written with consultations with seahorse expert, Colin Wells of Plymouth Marine Aquarium.  The accurate information can be also used in classroom projects and activities.

Alphabet

399,00

Výrobce: Button Books

Kniha plná ilustrací Alain Grée, přehledné, naučné, zábavné.

Book full of illustrations of Alain Grée.  Well organized, educational, simple yet fun.