The Marine Team

199,00

Mibo

Edukativní kniha ze série, které objevují svět zvířat.  Pět mořských tvorů: tuleň, mořský koník, želva, žralok a velryba.  Obrázky a rýmy.

Teach your children about our aquatic friends with this fun and educational book, part of a series that explores the natural world.  Jako bonus naleznete na vnitřní zadní straně zajímavá fakta :).

 

Five sea creatures – a seal, seahorse, shark, turtle and whale – are explored through rhyme and pictures. With two spreads dedicated to each creature, adults will be able to read the short playful rhyme on each spread to children and look at the bright illustrations to teach them about their habits and environment. The book also features some fun facts about each animal on the inside back cover.

Maisy at the Seaside Sticker Book

199,00

Výrobce: Walker Books

Pojďte s Maisy a jejími přáteli na výlet k moři! Použijte samolepky a pomozte Maisy sbalit kufr, postavit hrad na pláži a pouštět draka!

Go on a seaside trip with Maisy and her friends! Use the stickers to pack Maisy´s bag, build sandcastles on the beach, and fly a kite!

Suprising Sharks

319,00

Find out what sharks are really like in this fun, informative picture book, part of the Nature Storybooks series.

The last word you want to hear when you’re swimming in the warm blue sea is „Shark!“ But most real sharks are not what you might expect. Some are no bigger than a chocolate bar, some have built-in fairy lights and most wouldn’t go near a human, even if you were wearing a sign saying „dinner“! So if you think all sharks are giant, man-eating killers, you’re in for a big surprise.

For readers aged: 5+

Seahorse:The Shyest Fish in the Sea

279,00

Výrobce: Walker Books

Ze série příroda.  Příběh o plachém mořském koníkovi, který je plný ilustrací, ale i faktů.  Kniha byla vytvořena s konzultacemi předního experta na mořské koníky z Plymouth Mořského Akvária, pana Colin Wellse. Informace se dají použít i pro školní projekty a aktivity.

Natural History Series.  Story about a shy seahorse…nice illustration, true facts as the story was written with consultations with seahorse expert, Colin Wells of Plymouth Marine Aquarium.  The accurate information can be also used in classroom projects and activities.

Ocean Creatures

199,00

Výrobce: Walker Books

3D rozkládací kapesní knížka v tvrdém obalu, ve které se dozíte o podmořském životě. Na 1,5 metru je popsáno 12 mořských živočichů.

A 3D expanding pocket guide. Learn about life under the sea with this 1,5-metre unfolding pocket pop-up, featuring twelve fascinating ocean creatures.

A Hole in the Bottom of the Sea

279,00

Výrobce: Barefoot Books

Objevte úžasná a fascinující mořská stvoření v díře na dně moře! Podle klasické písničky, kde se přidávají jednotlivá mořská stvoření. Vhodné pro pokročilejší čtenáře.

Discover amazing and fascinating sea creatures in the hole in the bottom of the sea! Based on the traditional cumulative song, each verse introduces a new creature and its place in the food chain, with the shark chasing the eel, who chases the squid, who chases the snail. Enhanced CD includes video animation and audio singalong.

video