Zobrazeno 12 výsledků

Elephant’s Story

279,00

Pravdivý příběh naplněný jasnými informacemi a fakty, stejně jako dramatem a vzrušením.

 

Sloní příběh je nádherně malovaný a vyprávěný příběh, který zavádí mladé čtenáře do historie.

Nejnovější slon ve stádu je rozkošně malý a vrásčitý, s ušpiněnými ušima a mimořádným nosem. Ačkoli je ještě dítě, nebude trvat dlouho, než se naučí od své matky novým věcem. Zamává svýma velkýma ušima, aby vyděsila ptáky, učí se ovládat svůj chobot, hrát si s jinými slůňaty.

Děti budou se zájmem sledovat, jak toto slůně roste, obklopeno milující rodinou, která jej ochraňuje. Mladí čtenáři zároveň najdou důležité fakta o tomto ohroženém druhu: jak se stádo chová, proč mohou jednoho dne vymřít  a jaké druhy slonů žijí po celém světě.

 

Autor: Harriet Blackford
Ilustrace: Manja Stojic
Věk: 0-5
Formát: Brožovaná | 32 stran
Rozměry: 24,8 x 27,9 cm

 Boxer Books Limited

 

 Další knihy pro děti  3-5 let 

 

The Rescue Princesses:The Wishing Pearl

179,00

Nosy Crow.

Další z příběhů o princeznách, které milují dobrodružství a velice rádi zachraňují zvířátka.  Tentokrát půjde o zraněného delfína…

The Princesses are staying on the tropical island of Ampali for the summer. It’s idyllic, until Clarabel finds the wounded dolphin and it becomes a race against time to save its life. How will they get it to safety before the tropical storm hits the island?

My Gym Teacher is an Alien Overlord

279,00

Nosy Crow.

Zack and Lara have superpowers. Luke has new school shoes and a burning sense of resentment. He KNOWS that aliens disguised as gym teachers are about to attack Earth but will anyone listen? No. So one dodgy pact with a self-styled supervillain later, and Luke is ready to save the world. He just needs to find his trainers.

‘My Gym Teacher Is an Alien Overlord’ is the action-packed sequel to the bestselling ‘My Brother Is a Superhero’, winner of the Waterstones Children’s Book Prize and the British Book Industry Awards Children’s Book of the Year.

The Many Worlds of Albie Bright

279,00

Nosy Crow

Když Albieho matka zemře, její syn přemýšlí o tom, kam se poděla.  Jelikož pochází z rodiny vědců, tak se jí snaží nalézt, po zemi a vesmíru…

When Albie’s mum dies, it’s natural he should wonder where she’s gone. His parents are both scientists and they usually have all the answers. Dad mutters something about Albie’s mum being alive and with them in a parallel universe. So Albie finds a box, his mum’s computer and a rotting banana, and sends himself through time and space to find her…

“A book with a big brain, big laughs and a big, big heart.” – Frank Cottrell-Boyce

“Christopher Edge’s warm hearted writing sucks you in from the start with a sparkling take on parallel worlds, fuelled by a delightfully fresh understanding of quantum physics and a fearless ability to take on life, loss and dreaming big while never talking down to his readers. Bananas will never be the same again. I have one complaint about this book. I wanted it to be longer.” – Samira Ahmed

Cover illustration by Matt Saunders.

Terrible true tales from the Tower of London

359,00

Walker books.

Vyslechněte si příběhy krkavců z Londýnského toweru, jak příběhy viděli, zažili a slyšeli..Fakta, příšerné i humorné historky, odpovědi na otázky…Dovědět od opravdového mistra, který má krkavce na starosti.

Join the ravens for their true tales of mishaps and mayhem.  Fascinating facts, horrible and hilarious stories and answers to many questions….Afterword by the raven-master.

Finding Nemo

199,00

A Little Golden Book

Příběh Hledá se Nemo v klasickém provedení-tvrdé desky, příběh s ilustracemi.

Relive the magic of Disney/Pixar Finding Nemo with this Little Golden Book! Children ages 2 to 5 will love this full-color Little Golden Book that retells the delightful story of a little clownfish on a big adventure.

DragonQuest

279,00

Nakladatelství Walker

Statečný kluk a bojovník s draky se rozhodnout společně vyrazit na dobrodružství…cestu hledat posledního draka.  Text i ilustrace!

A noble Dragon Fighter and a brave boy set out on a daring and dangerous adventure to seek out the last dragon. Will they make it to the top of Glass Mountain where the fearsome beast lives?

  • Short-listed for the 1997 Children’s Book Council of Australia Book of the Year Award
  • Short-listed for the 1997 NSW Premier’s Awards
  • “Here is a book which speaks to the dragon slayer lurking in fertile young imaginations …This is a wonderful book … Highly recommended.” Magpies magazine

The Pony-Mad Princess

199,00

Nakladatelství Usborne

 

When designer Lord Leo arrives to give the palace a makeover, Ellie escapes to the stables to avoid all the fuss. Ellie soon discovers that there’s something strange about Lord Leo, and she suspects there is more to his plans than meets the eye. Can her pony, Starlight, help Ellie uncover the palace plot?

Stargirl Academy I.

199,00

Lily´s Shimmering Spell

Nakladatelství Walker

Lily a její kamarádky chodí na Starlight academii.  Učí se zde čarovat a plní různé úkoly, aby získaly své hvězdy…Velice čtivé.  Vhodné od šesti let, ale nepohrdne ani starší dívka.

The girls in Team Starlight learn spells and earn their stars in this magical new young fiction series!

Welcome to Stargirl Academy, the magical school in the clouds! Previously a rather old-fashioned establishment, it has been reopened by its head teacher to train children to be modern day fairy godmothers. Fairy Mary McBee selects a group of girls: Lily, Ava, Madison, Sophie, Emma, Olivia – and Melody and Jackson who think they’re better than everyone else. The girls learn lots of spells – shimmering, starry, shining, sparkling, glittering and twinkling ones – which they use to fix problems and help people in trouble. For every successful mission they gain a star, and once they have six stars they will be fully qualified stargirls! Ava leads the first mission and decides they should teach Lily’s horrible great aunt a lesson. With a new spell the girls convince Great Aunt Acidity that supernatural forces are angry with her: floating crockery and a message written by a teapot make her change her ways. It’s a triumph – they’ve earned their first star!

Sale!

The Infernal Devices

959,00 599,00

Cassandra Clare

Nakladatel: Walker books

Nebezpečí, zrada, tajemství i očarování – nenechte si ujít díly, které předcházejí série Mortal Instruments…opět bestseller.  3 knihy uvnitř obalu:  Clockwork Angel, Clockwork Prince, Clockwork Princess.

Danger and betrayal, secrets and enchantment – don´t miss the prequel series to the Mortal Instruments.  Three books in the slipcase: Clockwork Angel, Clockwork Prince, Clockwork Princess.

Sale!

Shadowhunters.The Mortal Instruments

1999,00 1299,00

Cassandra Clare

Nakladatel:  Walker books

OD 14ti let/14plus

Tato série od spisovatelky Cassandry Clare se stala během chvilky mezinárodním bestsellerem.  Obsahově je líbívá (ale ne přeslazená jako upíří série Twilight), tj. Lovci stínů, boj dobra a zla, drama, upíři, elfové, démoni, lidé, vlkodlaci, jejich boj, přátelství, spojenectví, bitvy, lásky, dobrodružství.  Vhodné pro dívky i chlapce. Doporučujeme.

Cassandra Clare’s internationally bestselling Mortal Instruments series about the Shadowhunters.  Includes City of Bones, City of Ashes, City od Glass, City of Fallen Angels, City of Lost Souls and City of Heavenly Fire -all in a nice slipcase.

All About Cats

239,00

Výrobce:  Child´s Play

Přemýšleli jste někdy, co dělají kočky, když odejdete z domova?  Přece sedí na sluníčku a odpočívají.  Nebo ne?  Krásné kresby a spousta legrace.

Do you ever think about what cats do, when you leave the house?  Sure they sit in the sun and rest..or do they  Humorous story with wonderful illustrations.