Zobrazeno 10 výsledků

Wild Swans

279,00

Klasický pohádkový příběh o statečnosti.

 

Severní království postihne mor a zabije královnu, matku malé Elizy a jejích jedenácti bratrů. Když se jejich otec znovu ožení, jejich brilantní a „neobvyklá“ nevlastní matka se stává posedlá tím, že hledá lék na epidemii a chrání svou novou rodinu tak, že se rozhodne začarovat chlapce na labutě, aby mohli odletět. Elizu pošle do vzdálenější vesnice, které se epidemie vyhnula. O několik let později, těsně předtím, než sama podlehne, královna lék na nákazu objeví. Království se ocitá v chaosu a je na mladé Elize, aby našla své bratry, změnila královské kouzlo, vrátila se domů a vyléčila mor a požádala o její místo v království!

Autor:  Xanthe Gresham Knight
Ilustrace:  Charlottem Gastautem
Věk: 6-10
Formát: Brožovaná,  48 stran
Rozměry: 14,2 x 20,7 cm
Vydavatel: Barefoot Books Ltd

 

Další knihy pro děti od 9-12 let.

 

The Rescue Princesses:The Magic Rings

199,00

Nosy Crow

Princezna Lottie a její 3 přátelé se stanou záchrannými princeznami.  Prožijte s nimi první dobrodružství, kdy budou hledat ztracené hříbě.

Princess Lottie and her three friends are the new Rescue Princesses! And they’re set for their first adventure. A beautiful foal has mysteriously disappeared from the palace stables. The girls have a plan of action, but Lottie is worried. What if they’re not brave enough? Or can’t keep a secret? After all, it takes more than a few ninja moves to make a proper Rescue Princess.

Sale!

Snow

279,00 250,00

Faber a Faber.

Blíží se vánoce a je čas příprav..krásně ilustrovaný a rýmovaný příběh, který budete chtít číst stále dokola.

 

As the day draws to a close, a family prepares for Christmas – decorating the tree, hanging stockings by the fire, putting out a plate of mince pies…Outside, the world turns to white. ‚No breath of wind, No gleam of sun Still the white snow Whirls softly down‘.

Riding on a Caravan

279,00

A Silk Road Adventure

Barefoot Books

Cesta podél hedvábné stezky s rodinou několika generací na území, kde se Čína setkává s Indií.

Travel along the Silk Road with a multi-generational family from Xi’an, China, to where China and India meet. Along the way, you’ll explore China’s varied geography and discover how the Silk Road fostered cultural diversity a century ago. Includes 9 pages of facts about silk, the cities mentioned in the story, Chinese geography, and even photos from author Laurie Krebs’s travels along the Silk Road!

My Granny Went to a Market

239,00

Barefoot books.

A Round-the-World Counting Rhyme

Proletíme se s babičkou kolem světa a přitom si krásně započítáme…přirozené učení.

Fly away with Granny and count with her from one to ten as she spins around the world on an unforgettable shopping trip. This colourful, rhyming story is followed by a counting page for reinforced learning.

Practical Pre-School Silver Award Winner

The Snow Queen

279,00

Barefoot books.

Klasika Hanse Christiana Andersena s opravdu povedenými ilustracemi, které celý příběh provází.

An exquisitely illustrated retelling of the classic story by Hans Christian Andersen. An evil troll creates a mirror which reflects the bad and ugly sides of people. Shards of its glass enter a young boy, causing him to reject his loving family and best friend Gerda. Helped by kind strangers and guided by her warm heart, Gerda makes the perilous journey to rescue her friend from the icy palace of the Snow Queen.

The Genius of Leonardo da Vinci

279,00

Barefoot books.

Seznamte se s Leonardem da Vinci: umělcem, pacifistou a vynálezcem.  Knika je nádherně ilustrována.

Meet Leonardo da Vinci: artist, engineer, pacifist and inventor. Told through the eyes of da Vinci’s young apprentice, this stunning book will fascinate youngsters — and inspire everyone! Features original words and drawings from da Vinci’s notebooks to spark curiosity about STEAM and offer a unique glimpse into this boundary-busting thinker.

the tear thief

279,00

Barefoot books.

Každou noc mezi večeří a spánkem, zloděj slz obchází domovy dětí a do svého nepropustného vaku ukládá slzy všech smutných dětí.  A co s nimi dělá?  CD je skvělým bonusem k tomuto magickému příběhu.

Each night, in the hours between supper and bedtime, the Tear Thief carries her waterproof, silvery sack as she steals the tears of every child who cries. But what does she do with all those tears? This warm, poignant, and beautifully illustrated story offers a thought-provoking message and a starting point to share children’s emotional experiences. Book with CD edition features narration by Juliet Stevenson.

Peppa Goes to Hospital

199,00

Penguin

Pedro Pony se necítí dobře a tak Pepina s kamarády z ním jde přímo do nemocnice.  Cestou potkávají doktory, sestřičky, nemocniční stravu..:):).  Tvrdé desky.

Pedro Pony is poorly, so Peppa Pig and her friends go with Madame Gazelle to visit Pedro in hospital. Pedro shows everyone what the hospital is like – the nurses, the doctor, and of course, the food. Peppa and her friends discover that the hospital isn’t so scary after all!

Finding Nemo

199,00

A Little Golden Book

Příběh Hledá se Nemo v klasickém provedení-tvrdé desky, příběh s ilustracemi.

Relive the magic of Disney/Pixar Finding Nemo with this Little Golden Book! Children ages 2 to 5 will love this full-color Little Golden Book that retells the delightful story of a little clownfish on a big adventure.